Sınıf 7/E nin resmi web sitesi The Most pupular Forum
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 World Of Warcraft

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
5yNt4X
Dragoo


Mesaj Sayısı : 57
Kayıt tarihi : 18/01/09
Yaş : 22

MesajKonu: World Of Warcraft   C.tesi Şub. 07, 2009 7:25 pm

World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir devasa çevrim içi rol yapma oyunudur (MMORPG-Massively Multiplayer Online Role Playing Game). Warcraft serisinin devamı olarak nitelendirilebilecek olan World of Warcraft'ın hikâyesi de kendisinden önceki Warcraft oyunlarının hikâye, olay ve kahramanları çevresinde gelişmektedir. Aynı şekilde orijinal World of Warcraft önceki Warcraft oyunlarının ana dünyası olan Azeroth'ta geçmektedir. Ancak daha sonra çıkartılan The Burning Crusade genişleme paketi ile Azeroth yanında Warcraft hikâyesine göre Orc ve Draeneilerin anavatanı olarak nitelenen Outland de oyun dünyasına katılmıştır.

Şu anda 10 ırk oynanabilir durumdadır. Bunlar Dwarflar(Cüceler), Gnomelar, Humanlar(İnsanlar), Night Elfler(Gece Perileri), Draeneiler(TBC), Taurenler(Boğa Adamlar), Trolller, Orclar, Undeadler, Blood Elfler(Kan Perileri)(TBC)'dir. Bu ırklar Faction olarak adlandırılan iki tarafa ayrılmıştır. Bu taraflar Alliance (İttifak) ve Horde'dur (Güruh). Yukarıda sayılan ırklardan Human, Dwarf, Gnome, Night Elf ve Draeneiler Alliance tarafını oluşturken karşısında Undead, Orc, Troll, Tauren ve Blood Elf'lerin oluşturduğu Horde bulunmaktadır. Bir karakter oluşturuken oyuncu sayılan ırklardan birisini seçmekle o ırkın içerisinde bulunduğu tarafa dahil olur. Oyunun yapısı bu iki taraf arasındaki çatışmaya dayalıdır.

Dünya

Orijinal WoW Azeroth olarak adlandırılan göreceli olarak oldukça büyük bir dünyada geçmektedir. Bu dünya Kalimdor ve Eastern Kingdoms adı verilen iki büyük kıtadan oluşmaktadır.

NOT: Eastern Kingdoms aynı zamanda Azeroth adıyla da anılmaktadır. Yani Azeroth, hem kıtanın, hem de dünyanın adıdır.

Kalimdor: Oyundaki orijinal ırklardan Orcların, Taurenlerin, Trollerin, Night Elflerin ayrıca The Burning Crusade ek paketi ile oyuna dahil edilen Draeneilerin başlangıç noktaları ve başkentleri bu kıtadadır. Bunlar Orgrimmar (Orc, Troll), Thunder Bluff (Tauren), Darnassus (Nightelf), Exodar (Draenei)'dır. Dolayısıyla bu sayılan ırklardan bir karakterle oynayan oyuncular ilk gelişim süreçlerini bu kıtada geçirmektedirler. Orijinal Kalimdor kıtası 17 bölgeden oluşurken The Burning Crusade ek paketiyle kıtanın kuzeybatısında bir ada üzerinde 2 bölge daha eklenmiş ve 19 bölgeye çıkmıştır.

Eastern Kingdoms: Orijinal oyundaki ırklar olan Human, Dwarf, Gnome, Undead ve The Burning Crusade ile eklenen Blood Elf'lerin başlangıç noktaları ve başkentleri bu kıtadadır. Bunlar da Undercity (Undead), Silvermoon City(Blood Elf), Stormwind (Human), Ironforge (Dwarf, Gnome)'dur. Aynı şekilde bu ırkları seçen oyuncularda gelişimlerinin ilk aşamalarını çoğunlukla bu bölgede tamamlamaktadırlar. Orijinal kıta 21 bölgeden oluşurken The Burning Crusade ile eklenen Blood Elf'lere ait yeni 2 bölge eklenmiş ve böylece bu kıtadaki bölge sayısı da 23'e çıkmıştır.

The Burning Crusade genişleme paketi ile oyunun ana dünyası olan Azeroth dışında orc'lar ve draenei'lerin anavatanı olarak görülen Outland adında yeni bir dünya eklenmiştir. Başka bir boyutta yer alan bu dünya azeroth gibi geniş kapsamlı bir dünya olarak değil, daha çok başka parçalanmış bir dünyadan arta kalan boşlukta asılı kalmış kara parçaları olarak betimlenmiştir. Outland dünyası 7 bölgeden oluşmaktadır. Azeroth ile Outland dünyaları arasındaki geçiş Azeroth tarafında Eastern Kingdoms'da Blasted Lands bölgesinde, Outland tarafında ise Hellfire Peninsula bölgesinde yer alan bir geçit ile sağlanmaktadır. Outland dünyasındaki içerik zaten belli bir seviyeye ulaşmış oyunculara yönelik olduğundan Outland'de herhangi bir ırkın başlangıç bölgesi veya ana şehri yer almamaktadır. Ancak Outland'de Terokkar Forest bölgesinde yer alan ve oldukça büyük olan Shattrath şehri tüm ırklar açısından ortak bir şehirdir. Ayrıca bu şehir Outland'in en büyük şehridir.

Northrend: Wrath of the Lich King versiyonunda gelen bu kıta ünlü Frozen Throne(Donmuş Taht) ve Lich King Arthas'a ev sahipligi yapmaktadir. Yeni raid ve dungeonlar bulunmaktadır. Bu kıta Azeroth Dünyasındadır.

Şehirler

Oyunda gerek Azeroth'ta gerek Outland'de her bölgede irili ufaklı bir çok şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerden 8 tanesi ırkların başkentleridir. Bu şehirler büyüklükleri ve sunduğu imkânlar açısından diğer şehirlerden bariz bir şekilde ayrılmaktadırlar. The Burning Crusade genişleme pakediyle bu sayı 9'a çıkmış bulunmaktadır. Gnome (Alliance) ve Troll (Horde) ırk olmasına karşın şehirleri bulunmamaktadır. Bunlar Ironforge (Dwarf ve Gnome'ların kenti), Stormwind (Human'ların), Darnassus (Night Elf'lerin), Exodar(Draenei), Thunder Bluff (Tauren'lerin), Orgrimmar (Orc'ların ve Troll'lerin) ve Undercity'dir (Undead'lerin),Silvermoon(Blood Elf)Fakat Terrokar'da yeralan Shattrath şehri iki tarafa da açık olup herhangi bir ırkın başlangıç bölgesinde değildir. 8 şehirde ırkların başlangıç bölgelerinde yer almaktadır. Bunlar sırayla Dun Morogh, Elwynn Forest, Teldrassil,Azuremyst Isle, Mulgore, Durotar, Tirisfal Glades ve Eversong Woods'dur. Ayrıca oyunda Shattrath City adında bir bağımsız şehir bulunmaktadır.

Önemli Uyarı

Bu oyun birçok Online Oyun gibi bağımlılık yapabilir. Bu bağımlılığı ortadan kaldırmak için son patchlerde oyuna bir alarm mekanizması konulmuştur.

Sınıflar

Oyunda dokuz sınıf bulunmaktadır. Bunlar;


* Druid (Doğa Savaçısı), Yetenek (Talent) ağaçları: Balance, Feral, Restoration
* Hunter (Avcı), Yetenek ağaçları: Beast Mastery, Marksmanship, Survival
* Mage (Sihirbaz), Yetenek ağaçları: Arcane, Fire, Frost
* Paladin (Kutsal Sövalye), Yetenek ağaçları: Holy, Protection, Retribution
* Priest (Rahip), Yetenek ağaçları: Discipline, Holy, Shadow
* Rogue (Suikastçı), Yetenek ağaçları: Assasination, Combat, Subtlety
* Shaman (Şaman), Yetenek ağaçları: Elemental, Enhancement, Restoration
* Warlock (Kara Büyücü), Yetenek ağaçları: Affliction, Destruction, Demonology
* Warrior (Savaşçı), Yetenek ağaçları: Arms, Fury, Protection

Ve Wrath of The Lich King Paketi ile eklenen

* Death Knight (Ölum Şövalyesi)(+55 Level Karakterleri olanlar açabilir), Yetenek ağaclari: Blood, Frost, Unholy

Meslekler

Oyunda 13 adet meslek bulunmaktadır.Bunlar birincil (10 adet) ve ikincil (3 adet) olmak üzere ikiye ayrılır.Birincil mesleklerden 2 adet ikincil mesleklerin ise hepsi seçilebilir. Birincil mesleklerden Herbalism,Mining ve Skinning gathering (toplayıcı) meslektir. Diğer birincil meslekler crafting (imalat) mesleğidir, mesleğe özgü ürünler üretirler.

Birincil Meslekler

* Alchemy (Simyacılık)
* Blacksmithing (Demircilik)
* Enchanting (Efsunculuk)
* Engineering (Mühendislik)
* Herbalism (Aktarlık)
* Jewelcrafting (Kuyumculuk)
* Leatherworking (Dericilik)
* Mining (Madencilik)
* Skinning (Deri Yüzme)
* Tailoring (Terzilik)
* Inscription (Muska(Glyph) Yazma) (Bu meslek yeni cikan Wrath of the Lich King versiyonunda gelmistir.)

İkincil Meslekler

* Cooking (Aşçılık)
* First Aid (İlk Yardım)
* Fishing (Balıkçılık)
* Riding (Binicilik)

Item'lar (Nesneler)

Oyundaki item'lar, yani nesneler, değer ve bulunabilirliklerine göre yediye ayrılmaktadır. Herbiri bir renkle kodlanmıştır.

* Poor(Trash) - Düşük Kaliteli Item.[Bazi NPC(Non-Player Character)'lerden para düşmediği için düşer genellikle Vendor(Satıcı)'ya satılır(Bazı zor görevlerde istenen itemler).
* Common (Beyaz) - Sıradan Item.(Oyuncuların bazılarına bir şekilde lazımdır.)
* Uncommon - Yaygın Olmayan Item.
* Rare - Nadir Bulunan Item.
* Epic - Destansı Item.
* Legendary - Efsanevi Item.
* Artifact - Game Master(GM) Itemleri.

Mount'lar

Oyundaki her ırkın kendine özgü mount'ları, yani binekleri vardır. Bunlar;


* ALLIANCE;

1. Dwarf; Ram
2. Night Elf; NightSaber
3. Draenei; Elekk
4. Human; Horse
5. Gnome; Mechanostriders

* HORDE;

1. Tauren; Kodo
2. Bloodelf; Hawkstrider
3. Orc; Wolf
4. Troll; Raptor
5. Undead; Skeletal HorseBunun yanında Warlock, Paladin ve Death Knight'ların kendine özgü binekleri vardır. Bu bineklere 30 ve 60 level'a ulasıldıgında açılacak olan görev zincirleri ile ulaşılabilinir. Irk ve sınıflara özgü bineklerin yanında pvp reward'ları ile alabileceginiz pvp binekleride vardır bu binekleri almak icin level olmanız ve 3 bg (warsong guich, alterac valley, arathi basin)'den 30 battle token almanız gerekir. diger bir binek cesidide raidlerden aldınız bineklerdır bunlar için 70 olmanız ve o binegin drop'una sahip boss'u öldürmeniz gereklidir.Bunların yanında da Engineering le yapılabilen ozel bir binek vardır;Flying Machine.Bunları kullanmak ve yapmak icin mesleginizin Engineering olması gereklidir.(Engineering Skill 375 olması gerekmektedir)

Quest'ler

Questler oyunda NPC'ler tarafından alınır Dungeon görevleri:Gizli yerlerdeki gruplarla beraber öldürülen büyük canavarların ve Bossların olduğu yer,Party görevleri:1-2-3 kişi gerektiren çok güçlü olmayan yaratıkları öldürmekte kullanılan görev.Her görev verdiğinde "Reputation" denen onur punaı artamktadır.

AddOn'lar

Oyunun arayüzünü değiştiren ekler bulunmaktadır, oyun terminolojisinde addon olarak adlandırılan programlardır.

Wow için addon siteleri:
Curse.com
WoWInterface

World of Warcraft - Burning Crusade

World of Warcraft (WOW) için hazırlanmış bir eklenti paketidir.

Değişiklikler

* WoW'da olan seviye kısıtlamasını 70'e çıkarır.
* 2 Yeni ırk: Draenei ve Blood Elf
* Outland adlı yeni bir harita.
* Alliance'da Shaman, Horde'da Paladin sınıfını kullanabilmek.
* Uçan binekler (sadece Outland haritasında kullanılabilinir).
* Eye of Storm adında yeni bir savaş alanı.
* Yüksek level gerektiren Heroic Dungeon lar.
* "Jewelcrafting" (Mücevhercilik) adında yeni bir meslek.
* Yeni Raid ler.
* "Eye Of The Storm" adlı yeni savaş alanı(level 65).

World of Warcraft - Wrath of The Lich King

The Lich King Avrupa ve Amerika'da 13 Kasım 2008 tarihinden beri satışta.

* WoW'da olan seviye kısıtlamasını 80'e çıkarır.
* Oyundaki ilk hero sınıf olan : Death Knight
* Northrend adlı yeni bir kıta. Bu kıtaya outland a geçişteki portalın aksine, ogrimar ve undercity de yer alan zeplinler ile gidilebilecek ve yalnızca 68 level ve üzeri bir karaktere sahip olan oyuncular bu kıtadaki görevleri alabilecekler...
* İlk level'ların experience(Deneyim) gereğinin düşürülmesi!
* Undead Lordu Olan Lich King in Wrath Of The Lich King'e konulması.
* Yeni meslek Inscription(Büyülere özellik artırıcı parşomenler yazma).
* Yeni dungeonlar ve yeni itemler..
* Death Knight (Ölum Şovalyesi) hero class(+55 Level Karakterleri olan oyuncular takas usulü olmadan açabilecek).
* Blizzard'dan yapılan açıklamalara göre uçan binekler 77. levelde 1000 altın karşılıgında yeni kıta olan Northend'de de kullanılabilecek.
* Oyunda bir tane hero class olmayacağı ve diğerlerinin de geleceği açıklandı.
* "Strand Of The Ancients" adlı yeni savaş alanı(level 80).
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
World Of Warcraft
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Warcraft 3 & Dota-Allstar
» Disney's World Of English Sing Along 2 Basic Abcs
» World of Goo,Machinarium,Crayon Physics Deluxe

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Sınıf 7/E :: MMORPG Bölümü-
Buraya geçin: